Kadının Gerçek Hikayesi

Bugün Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü. Bugüne özel, sizler için Karanlıktakizenci’nin arşivinden 2012 yılında Radikalblog’da yazılmış bir kadın hikayesi seçtim: Kadının Gerçek Hikayesi. Geçen 4 yılda söylenecekler pek de değişmemiş gibi.

Karanlıktaki (zenci)

556224_212111108932777_1837986090_n

Ben benimkini aynamdan tanıyorum. Hırslı, mesafeli, her şeye muhalif… Bizzat kendi aynamdan tanıyorum kendisini, kötü biri değildir. Her daim iyi olmak Tanzimat romancılığına özgü olduğundan becerememiştir.

Sizin de aynada yüzünü gördüğünüz ya da kalbinizde taşıdığınız/taşıyacağınız tüm diğer kadınlar gibidir, bu yüzden kimselere benzemez. Adı yoktur, şerh koymuştur mahkemeler soyadına. Mini etek giyince ayıplanmış, kapanınca okula alınmamıştır. Kocasını boşamak istemiş, dayak yemiştir adliyenin önünde. Tacizi görmüş, tecavüzü öğrenmiştir. Ağabeyi tarafından vurulmuştur alnından, küçük kardeşi üstlenmiştir ölümünü.

Bir kaybeden öyküsü gibi anlatıyor herkes kadının öyküsünü. Önce orta çağda cadı diye yakılmasından başlıyor, evde sömürülmesi, sokak sömürülmesi, iş hayatında sömürülmesi diye diye sonsuza ilerliyor hikaye. Hep acıklı bitiyor ve Küçük Emrah annesi için ağlıyor.

Halbuki kalbinde bir kadına yer açanların ya da aynada her sabah çok güzel birini görenlerin bildiği hikaye farklı. O kadın direniyor, o kadın savaşıyor! Hikayesini salya sümük dinleyenlerin aksine gözünde tek bir damla göz yaşı yok! O…

View original post 104 kelime daha

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s