Karanlıkta [zenci] olma hali: Karanlıktaki[zenci] nedir?

19875678_10155380390372570_2594978152940103258_n

Zor oluyor 140 karakterle, orada burada bu minik emektar blog Karanlıktaki Zenci’yi anlatmak. Benim gibi dolambaçlı ifadelerin, kafiyeli cümlelerin insanı için eksik kalıyor kelimeler. İşte bu yazı, bu derde çare olsun, okuyanlar karanlıkta [zenci] olmanın halinden anlasın diye yazıldı. Az biraz da farkımız fark edilsin diye :)

Percy Bysshe Shelley, ki kendisi Romantik dönem İngiliz şairlerindendir, şairlere daha önce kimsenin vermediği bir misyon vererek şöyle der: “Şairler, dünyanın inkar edilmiş yasa koyucularıdır.” Kim bilir nasıl yolunuzun düştüğü bu minik emektar blog da inkar etmeden takip eder bu inkar edilmiş yasa koyucularını. Bu yüzden bu blogun ismi Karanlıktaki[zenci]’dir. Bu ismi küçük İskender’in Karanlıkta Herkes Biraz Zencidir kitabından alır.

Elbette bu ismin, çocukluğun artık komik gelmeyen masum şakalarına da bir göndermesi vardır. Ama bu göndermenin ötesinde, kara bir tahtaya çizilen iki gözden fazlasıdır karanlıkta [zenci] olma hali. Tiyatroda, sinemada hep karanlıktadır seyirci. En güzel kitaplar okumaya dalmışken ışığı açmaya üşendiklerimizdir. Yazmayı sağ  yüzük parmağındaki nasırdan ötürü çok seven ben, Özgenur, bir de karanlıktaki bu maceralarımı yazayım dedim. Yanına Karanlıktaki Shakespeare maratonlarını ve arada kalemimi tutamayıp karalayıverdiğim Serbest Serzenişler de ekledim. En son da yazma egzerzisi olsun diye karaladığım Cümlelik Öykü katıldı bloga.  Böyle böyle büyüdü, bugünkü şekilini aldı Karanlıktaki[zenci].

Bu blogun, benzer konularda tutulan bloglardan en büyük farkı, Karanlıktaki[zenci] bir kültür-sanat blogu olmaması. Denemelerin toplandığı bir düşünce blogu burası. (Bu düşünce blogu kısmı da tamamen benim uydurmam). Bir “minik emektar”. Zamanın Ruhu ile not etmek istediği bazı haber ve olaylar dışında okuyucularını etkinlik ve kitaplardan haberdar etmek gibi bir misyon taşımıyor. Arada sırada yazılarda bahsi geçen ve geçecek bazı film ve diziler hakkında bilgi vererek okuyucuyu hazırlamak istediği oluyor ki ona da zaten burada #3Kere3 deniliyor.

Zenci, ki kesinlikle ten rengi ilgili değil bu zencilik hali, bu yüzden [zenci] diye yazılıyor. Elbette bir de Ingvar Ambjörnsen’in Beyaz Zenciler‘de söylediği  “Beyaz zenciler, sevgi edebiyatı yapmazlar, severler” hadisesi var ki, işte bu dahil karanlıkta [zenci] olma haline.

Edebiyat… Tuhaf ki yaşamak dediğimiz kendimize ait bir hikaye yazmaktan ibaret. Belki de bu yüzden Murel Rukeyser hikayeler hakkında şöyle der: “Evren hikayelerden oluşmuştur, atomlardan değil”. Bazı hikayeler inanılmayacak gibi olsa da her zaman iskeletlerini bir gerçekliğe dayandırırlar. Hal böyleyken, edebiyatın, tiyatronun, sinemanın gerçekten uzakmışçasına sadece bir eğlence aracı olarak görülmesi ne kadar doğru? Karanlıkta seyrettiğimiz oyunların, filmlerin, ışığı açmaya üşenip cılız bir ışıkta okuma hevesinde düştüğümüz kitapların karanlıkta kalan yanı bu.

Karanlıktaki [zenci]’nin amacı; sırf eğlenceymiş diye görülüp horlanan, belki de biraz da bu halin ironisinden karanlıkta buluştuğumuz tiyatronun, sinemanın, kitapların gerçeğinin peşine düşmek, eğlendiğimiz, hüzünlendiğimiz bu işlerle, başka neler anlatılabilir onun anlamaya çalışmak. Bu yüzden tiyatro, sinema ve edebiyata dair bu yazılara bazen felsefe yarenlik ediyor, bazen psikoloji, ekonomi, sık sık da politika. Tür olarak böyle yazılara deneme diyorlar. Zenci de karanlıkta deneye yanıla ilerliyor.

Derdi eleştirmek değil. Olur da eleştiriye kaçacak gibi olursa haddini bilmesi için Otto Preminger’in lafı yazıyor duvarında: “Eleştirmenler hadımağaları gibidir. Seyredeler ama yapamazlar”. Ayrıca biliyor ki yürek kadar bileğin de çalıştığı bu alanlar, emek işi. Emeğin olduğu yerde, eğer daha iyisini yapıp koyamıyorsan insanların önüne, şikayet etme.

İşte tüm bu hallerin toplamı Karanlıktaki[zenci]. İşte bu bir acayip karanlıkta [zenci] olma hali.

                                                                                                                                                                    

cropped-20160801_224048.jpg

Daha fazlasınını okumak ister misiniz?

eyes-in-the-dark1Karanlıktaki[zenci] Facebook’ta

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s